Klimatyzacja domowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie
 

Klimatyzacja domowa co warto wiedzieć przy zakupie:

W poniższym materiale przedstawimy podstawowe zagadnienia związane z zakupem klimatyzacji, jednak zawsze zalecamy konsultacje z naszym biurem obsługi klienta.

Wydajność chłodnicza – musi być odpowiednia do wielkości pomieszczenia, które będzie chłodzone. Zbyt słaba klimatyzacja nie spełni swojej roli, a zbyt mocna będzie marnować energię i zwiększać koszty.

Wydajność energetyczna – im wyższa, tym mniejsze koszty eksploatacji. Klimatyzatory są oznaczane etykietami energetycznymi, więc warto zwrócić na nie uwagę.

Poziom hałasu – jeśli klimatyzator będzie pracował w pomieszczeniu mieszkalnym, ważne jest, aby nie przeszkadzał domownikom. Warto zwrócić uwagę na poziom hałasu podczas pracy.

Funkcje dodatkowe – niektóre klimatyzatory posiadają dodatkowe funkcje, takie jak oczyszczanie powietrza, automatyczne sterowanie temperaturą czy programowalny timer. Warto zastanowić się, które z nich są dla nas istotne.

Montaż klimatyzacji – należy zwrócić uwagę na to, czy klimatyzator będzie łatwy w montażu, a jeśli chcemy, aby był on przeprowadzony przez profesjonalistów, to czy istnieje możliwość skorzystania z usług firmy oferującej montaż.

Koszt – oczywiście koszt zakupu również jest ważnym czynnikiem. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i zastanowić się, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup klimatyzacji.

Warto zwrócić uwagę na te elementy, zaleca się konsultację z działem obsługi klienta celem lepszego dopasowanie klimatyzacji do naszych potrzeb. Nasi specjaliści służą pomocą przy dopasowaniu odpowiedniego zestawu klimatyzacji domowej.

Masz pytania dotyczące klimatyzacji. Zapraszamy do kontaktu

Wydajność energetyczna klimatyzacji:

Wydajność energetyczna klimatyzacji jest mierzona za pomocą współczynnika EER (Energy Efficiency Ratio) lub SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio), który określa stosunek mocy chłodniczej do pobieranej mocy elektrycznej.

W przypadku współczynnika EER, oblicza się go dzieląc moc chłodniczą w trybie chłodzenia przez moc pobierana przez klimatyzator z sieci elektrycznej, czyli EER = moc chłodnicza / moc elektryczna. Im wyższy jest współczynnik EER, tym bardziej wydajna energetycznie jest klimatyzacja.

Natomiast w przypadku współczynnika SEER, obliczenia uwzględniają różnice w temperaturze w ciągu całego sezonu grzewczego i chłodzącego. SEER to stosunek całkowitej ilości ciepła usuniętego w trybie chłodzenia przez klimatyzator do całkowitej ilości energii zużytej przez klimatyzator w ciągu sezonu, czyli SEER = całkowita ilość ciepła usuniętego / całkowita ilość zużytej energii. Im wyższy jest współczynnik SEER, tym bardziej wydajna energetycznie jest klimatyzacja.

Warto pamiętać, że wydajność energetyczna klimatyzacji jest kluczowa z punktu widzenia kosztów eksploatacji, a klimatyzatory o wyższych wartościach EER lub SEER są zazwyczaj droższe, ale mogą przynosić korzyści finansowe w dłuższej perspektywie.

W przypadku domu o powierzchni do 100 m2, dobrym wyborem może okazać się klimatyzator o mocy chłodniczej około 2,5-3,5 kW. Aby obliczyć minimalną moc chłodniczą, którą powinien posiadać klimatyzator dla danego pomieszczenia, można skorzystać z poniższego wzoru:

Minimalna moc chłodnicza = 100 m2 x 100 W/m2 x 0,3 = 3000 W

Warto zaznaczyć, że wartość współczynnika 0,3 odnosi się do współczynnika zapotrzebowania cieplnego dla pomieszczenia mieszkalnego.

Jeśli chodzi o wybór klimatyzatora o odpowiedniej wydajności energetycznej, warto zwrócić uwagę na wartość EER lub SEER, która będzie miała duży wpływ na koszty eksploatacji. Dla przykładu, klimatyzator o mocy chłodniczej 3,5 kW z wartością EER wynoszącą 3,5 będzie pobierał 1000 W energii elektrycznej przy pełnej mocy chłodniczej. Natomiast klimatyzator o tej samej mocy chłodniczej, ale z wartością EER wynoszącą 4,5 pobierałby tylko około 777 W energii elektrycznej przy pełnej mocy chłodniczej. Oznacza to, że klimatyzator z wyższym EER będzie bardziej energooszczędny i generował niższe koszty eksploatacji.

ile mocy chłodniczej klimatyzatora na m2 ?

Jednak w celu określenia przybliżonej mocy chłodniczej na 1 m2 powierzchni, można stosować pewne ogólne wytyczne. Zazwyczaj, dla pomieszczeń mieszkalnych zaleca się moc chłodniczą wynoszącą około 100 W/m2. W przypadku pomieszczeń biurowych lub komercyjnych, gdzie obciążenie cieplne jest wyższe, może być wymagana moc chłodnicza na poziomie 150-200 W/m2.

Moc chłodnicza klimatyzacji co to jest i jak dobrać ?

Aby dobrać odpowiednią moc chłodniczą klimatyzacji, należy uwzględnić kilka czynników, takich jak: powierzchnia pomieszczenia, wysokość sufitu, ilość okien i drzwi, ekspozycja na słońce, izolacja budynku, liczba osób w pomieszczeniu oraz obecność urządzeń elektrycznych. Dobrze dobrane parametry klimatyzacji pozwolą na uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu i zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych.

Aby obliczyć moc chłodniczą klimatyzacji, można skorzystać z poniższego wzoru:

Moc chłodnicza = powierzchnia pomieszczenia x współczynnik chłodniczy x współczynnik korekcyjny

Współczynnik chłodniczy to wartość określająca ilość energii potrzebnej do schłodzenia 1 m3 powietrza w pomieszczeniu. Dla pomieszczeń mieszkalnych wynosi on zazwyczaj około 30-40 W/m3, a dla biur i innych pomieszczeń o wyższym obciążeniu cieplnym może wynosić od 50 do 100 W/m3.

Współczynnik korekcyjny uwzględnia czynniki wpływające na obciążenie cieplne, takie jak ilość okien, ekspozycja na słońce, izolacja budynku, liczba osób w pomieszczeniu oraz obecność urządzeń elektrycznych. Współczynnik korekcyjny zazwyczaj wynosi od 1,2 do 1,5.

Przykładowo, dla pomieszczenia o powierzchni 20 m2, wysokości sufitu 2,5 m, ekspozycji na słońce i niskiej izolacji budynku, można przyjąć współczynnik chłodniczy na poziomie 35 W/m3 i współczynnik korekcyjny wynoszący 1,3. W takim przypadku, moc chłodnicza klimatyzacji wynosiłaby około:

Moc chłodnicza = 20 m2 x 2,5 m x 35 W/m3 x 1,3 = 8,6 kW

Oczywiście, powyższe wartości stanowią jedynie przykład, a rzeczywista moc chłodnicza powinna być dobierana indywidualnie do każdego pomieszczenia, uwzględniając wszystkie czynniki wpływające na obciążenie cieplne.

Funkcje klimatyzacji domowej:

Funkcje dodatkowe, które powinna posiadać klimatyzacja domowa, zależą przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz budżetu, który jest na nią przeznaczony. Oto kilka przykładów funkcji, które mogą być przydatne w klimatyzatorze domowym:

 1. Filtracja powietrza – klimatyzator powinien być wyposażony w filtr, który usuwa zanieczyszczenia z powietrza, takie jak pył, kurz, pleśnie, bakterie i wirusy.

 2. Oczyszczanie powietrza – klimatyzator może posiadać funkcję jonizacji, która poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu poprzez usuwanie drobnoustrojów, neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów i poprawianie samopoczucia.

 3. Ogrzewanie – niektóre klimatyzatory domowe posiadają funkcję grzewczą, która umożliwia ich wykorzystanie również w okresie zimowym.

 4. Osuszanie powietrza – klimatyzator może mieć funkcję osuszania powietrza, co jest szczególnie przydatne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. w łazienkach, pralniach lub piwnicach.

 5. Sterowanie zdalne – niektóre klimatyzatory posiadają funkcję sterowania zdalnego, co umożliwia wygodne i łatwe sterowanie ich pracą z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.

 6. Tryb nocny – funkcja ta pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu w nocy, zapewniając tym samym wygodny sen.

 7. Auto-restart – klimatyzator może mieć funkcję automatycznego ponownego uruchomienia po przerwie w zasilaniu, co jest szczególnie przydatne w przypadku nagłych wyłączeń prądu.

 8. Cichy tryb pracy – klimatyzator może mieć funkcję pracy w trybie cichym, co umożliwia jego użytkowanie bez niepotrzebnego hałasu.

 9. Programowanie czasowe – funkcja ta pozwala na zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia klimatyzatora, co umożliwia oszczędność energii oraz zapewnienie komfortowej temperatury w pomieszczeniu w określonych godzinach.

Montaż klimatyzatora:

Montaż klimatyzatora może przebiegać nieco inaczej w zależności od rodzaju urządzenia, miejsca, w którym ma zostać zainstalowany oraz specyfiki budynku, jednak ogólny proces montażu klimatyzatora wygląda następująco:

 1. Wybór miejsca montażu – należy wybrać odpowiednie miejsce montażu klimatyzatora, zwykle umieszcza się go na ścianie lub suficie. Warto wybrać miejsce, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie słońca, a także zapewni swobodny przepływ powietrza.

 2. Przygotowanie instalacji – przed montażem klimatyzatora należy przygotować odpowiednią instalację, w tym przede wszystkim przyłącze elektryczne oraz rury chłodnicze, które połączą klimatyzator z jednostką zewnętrzną.

 3. Montaż jednostki zewnętrznej – jednostka zewnętrzna klimatyzatora jest montowana na zewnątrz budynku, najczęściej na ścianie lub dachu. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie jednostki, tak aby zapewnić swobodny przepływ powietrza i uniknąć bezpośredniego działania promieni słonecznych.

 4. Montaż jednostki wewnętrznej – jednostka wewnętrzna klimatyzatora jest montowana wewnątrz budynku, zwykle na ścianie lub suficie. Należy również zadbać o odpowiednie umiejscowienie jednostki, tak aby zapewnić swobodny przepływ powietrza oraz łatwy dostęp do filtra powietrza.

 5. Podłączenie rur chłodniczych – rury chłodnicze, które połączą jednostkę wewnętrzną z jednostką zewnętrzną, należy odpowiednio podłączyć do urządzenia.

 6. Przetestowanie urządzenia – po zakończeniu montażu należy przetestować urządzenie, sprawdzając jego pracę, a także przepływ powietrza i temperaturę.

 7. Konserwacja urządzenia – po zakończeniu montażu należy zadbać o regularną konserwację klimatyzatora, w tym przede wszystkim oczyszczanie filtra powietrza oraz przeprowadzanie przeglądów technicznych.

Montaż klimatyzatora powinien być przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i narzędzia. Dzięki temu można uniknąć błędów podczas instalacji oraz zapewnić prawidłową pracę urządzenia.

Masz pytania dotyczące klimatyzacji. Zapraszamy do kontaktu