Ile kosztuje odkurzacz centralny: jednostka centralna i montaż - Hurtownia Wentylacyjna DABROwent
 

Odkurzacz centralny cena

Odkurzacz centralny to z pewnością wygoda. Cicha praca oraz ochrona przed alergenami w domu to jego ogromne zalety. Jednak ile kosztuje profesjonalny odkurzacz oraz jego montaż?

Odpowiedź na to pytanie jest nieco złożona, jednak postaramy się na nie odpowiedzieć jak najbardziej klarownie. Montaż instalacji należy podzielić na dwa rodzaje. W domu niewykończonym oraz po zamkniętej budowie. O ile w nieruchomości do wykończenia sytuacja jest dosyć prosta w kwestiach konstrukcyjnych systemu centralnego odkurzania, to w przypadku stanu zamkniętego, napotkamy dodatkowe problemy związane z kuciem ścian i/lub montażem maskownic na rury PCV. Co za tym idzie, będziemy musieli przygotować się na nieco większe koszty położenia powyższej instalacji. W naszym artykule skupimy się jednak na pierwszym przypadku, kiedy budowa naszego domu trwa.

Odkurzacz centralny – Krok po kroku

Przed odwiedzeniem dystrybutora odkurzaczy centralnych musimy zdobyć niezbędne dane, które pozwolą nam dobrać odpowiednią jednostkę. Po pierwsze, musimy obliczyć powierzchnię użytkową domu oraz lokalizację gniazd ssących. Niezbędny do wyceny instalacji może okazać się również projekt domu, który ułatwi pracę nad zaprojektowaniem instalacji.

W kwestii elementów montażowych do systemu centralnego odkurzania mamy do wyboru dwa rodzaje rur. Standardowe białe (tzw. „kanadyjskie”) o średnicy 51 mm, które stosowane są w 90% domów. Dostępne są również rury niebieskie („europejskie”) o średnicy 50 mm. Różni je kwestia grubości ścianki. Białe rury są jest nieco tańsze, mają ścinki o grubości 19 mm. Niebieskie zaś 21 mm. Co zyskujemy inwestując w „europejskie” PVC? Nade wszystko większą wytrzymałość oraz wygłuszenie pracy wciąganego powietrza. Koszt „niebieskiej” instalacji w stosunku do „kanadyjskiego” odpowiednika jest wyższy mniej więcej o 15-30%.

Odkurzacz centralny – cena:

Standardowo, jeśli posiadamy dom o powierzchni 200-220 metrów kwadratowych koszt położenia instalacji powinien zamknąć się w kwocie 500-600 zł.

Uzbrojeni w podstawowe dane dotyczące powierzchni oraz ilości gniazd ssących w domu, możemy przejść do drugiego etapu inwestycji, czyli doboru odpowiedniej jednostki centralnej. Już na wstępie warto zaznaczyć, iż producenci podają w specyfikacjach odkurzaczy osiągi maksymalne, dobrze zatem wybrać sprzęt, który będzie posiadał pewien bezpieczny bufor technicznych wymagań dostosowanych do wielkości domu.

Do mieszkania od 200-220 m2 najlepiej dopasować jednostkę, która będzie obsługiwać rurociągi przynajmniej o długości 30 m oraz 5-6 gniazd ssących. Idealnymi jednostkami w tym wypadku są np. Disan EVO 200 czy nieco słabszy model Disan ZSA251. Koszt pierwszego odkurzacza to 3398 zł, zaś jednostka typu ZSA zamyka się w cenie 2897 zł.

Korzystniej jednak kupować odkurzacze wraz z zestawami akcesoriów do sprzątania (najczęściej w komplecie znajdują się: rura teleskopowa, wąż o długości 7,5 metra oraz kilka podstawowych ssawek czyszczących). I tak analogiczne jednostki centralne z wyposażeniem zapłacimy odpowiednio: 3569 zł za EVO i 2898 zł za ZSA (zaledwie o 1 zł więcej niż za sam odkurzacz!).

Jeśli nie montujemy instalacji samodzielnie to do kosztów musimy doliczyć jeszcze kwestię robocizny.

Ostatnim etapem – z pewnością najprzyjemniejszym – jest wybór gniazd ssących. Tak jak było wspominane, w domu dwustumetrowym metrowym będziemy potrzebować nie więcej niż 6 takich elementów. Jakie gniazdo wybierzemy zależy od naszego budżetu oraz upodobań wizualnych. Ich ceny wahają się 16 do nawet 140 zł.

Przydatne dodatki do instalacji centralnego odkurzania

Naszą instalację możemy wzbogacić również o kilka przydanych dodatków. Należą do nich między innymi szufelka podłogowa, która ułatwia sprzątanie w kuchni. Koszt zainstalowania jej nie powinien przekroczyć 200 zł.

W garażu do sprzątania auta na pewno przyda się Vroom, czyli kaseta z automatycznym zwijaczem węża. Montuje się go najczęściej pod sufitem pomieszczenia, aby zapewnić wygodny dostęp do wszystkich zakamarków auta. Urządzenie to można wykorzystać także do sprzątania w kuchni. Aby korzystać z Vrooma musimy liczyć się z wydatkiem do 900 do nawet 1100 zł (w zależności od opcji długości węża – 5,5 m lub 7,4 m).

Dla właścicieli czteronożnych pupili idealne będą zestawy do pielęgnacji zwierząt (koszt 250 zł). Bardzo przydatny są również taki dodatek jak: pre-separator węża montowany na rękojeść, który zbiera większe elementy (np. szkło, porcelanę, włosy), dzięki niemu wydłużymy żywotność worków w jednostce centralnej, ale również uchronimy się przed szukaniem kolców czy pierścionków w koszu 😉

Kolejnymi akcesoriami, które znajdą praktyczne zastosowanie są separatory płynów (umożliwiają sprzątanie mokrych powierzchni) oraz popiołu i gruzu. Jeśli panujemy zakup takiego urządzenia musimy jednak liczyć się z kosztami w granicach 300 do 500 złotych – w zależności od modelu.

Najnowszym elementem instalacji centralnego odkurzania jest system Retraflex, który umożliwi chowanie węża w ścianie. Taka wygoda dla użytkowania, wiąże się jednak z koniecznością zaplanowania specjalnej instalacji, która będzie dostosowana do wymagań Retraflexa (chodzi tutaj głównie o montaż specyficznych gniazd i łuków). Koszty instalacji rurowej przy takim rozwiązaniu mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie. Za każdą stację, wyposażoną w drzwiczki oraz wąż 9 metrowy, zapłacimy około 800 złotych. Dodatkowym wydatkiem jest specjalna rękojeść (220 zł).

Instalacja odkurzacza centralnego: PODSUMOWANIE

Koszt podstawowej instalacji, która wybierana jest przez większość użytkowników zamka się w kwocie 5 500 zł (przy założeniu instalacji w domu o powierzchni 200 m2).

⇒Koszt instalacji: 600 zł

⇒Koszt odkurzacza z zestawem akcesoriów: 3569 zł (jednostki Disan)

⇒Koszt gniazd ssących: ~300 zł

⇒Koszt robocizny: 20-30% =~800 zł

⇔ Całość: 5269 zł

Jeśli jednak zamierzamy inwestować w kolejne akcesoria typu separatory czy dodatkowe ułatwienia sprzątania (np. system Retraflex) to koszt zamontowania pełnego systemu centralnego odkurzania może wynieść nawet 10 000 zł.